Regulamin sesji fotograficznej

„Ponieważ, jak mi to kiedyś w tramwaju powiedział Axentowicz, portrecista powinien
mieć nerwy jak postronki, stworzyłem sobie regulamin, który ma pozory humorystyczne,
a jest wynikiem ponurych doświadczeń. (…)
Dlatego przyjąłem zasadę: KLIENT MUSI BYĆ ZADOWOLONY. Wszelka krytyka i poprawki
są wykluczone.”
                Tak pisał Witkiewicz w swoim Regulaminie Firmy Portretowej, a ja pozwalam sobie na jego częściowe wykorzystanie dla potrzeb organizacji sesji fotograficznej z małym, ale istotnym zastrzeżeniem: Klient Musi być zadowolony, a wszelka krytyka jest wskazana.

 

Zobowiązania i oświadczenia uczestników sesji zdjęciowej

§1. Warunki wstępne

Sesja fotograficzna – jako proces twórczy, maluję światłem, cieniem, odbiciem, komponuję kadr, buduję scenerię, i co ważne ustawiam Modela w najkorzystniejszej pozie – podlega regułom:

 1. Unikam organizowania sesji fotograficznej „ad hoc”. 
 2. Nie fotografuję aktu, nagości zakrytej lub odkrytej, choć w mojej karierze i takie fotografie wykonywałem.
 3. Inspiracje fotograficzne czerpię z zasobów malarskich, twórców uznanych, nieuznanych lub zapomnianych.
 4. Musimy rozmawiać i nawzajem się inspirować, zwłaszcza przed sesją fotograficzną. 
 5. Nalegam na spotkanie i bezpośrednią rozmowę przed sesją zdjęciową.
 6. Jeśli spotkanie odbędzie się kilka dni przed, to mamy czas na „przemielenie” naszych pomysłów, naszych wizji i oczekiwań, potrzeb w temacie stylizacji, makijażu, fryzury.
 7. A wszystko po to, by Klient był zadowolony.

§2. Oświadczenia przed sesją zdjęciową 

Decydując się na sesję zdjęciową, oświadczają Państwo:

 1. że zapoznali się z moimi wcześniejszymi pracami,
 2. że w pełni ufają moim pomysłom, gustowi i wyobraźni.
 3. że udzielają mi pełnych praw do przeróbek i ewentualnych modyfikacji wizerunku.

Decydując się na sesję zdjęciową, oświadczam:
że dołożę wszelkich starań, aby fotografie były na najwyższym możliwie poziomie technicznym, estetycznym i przede wszystkim artystycznym.

§3. Opłaty za sesję fotograficzną

Bardzo trudno jest wycenić zdjęcie i podać konkretną cenę. Ale szacując czas pracy i poniesione koszty – można określić cenę za sesję fotograficzną. Ceny znajdują się w zakładce „Cennik”.

 1. Zaliczka nr 1, (zwyczajowo – 50%) której wpłata jest następuje w chwili zawarcia umowy. Zaliczka jest bezzwrotna, nawet w przypadku rezygnacji. 
 2. Zaliczka nr 2, (25% uzgodnionej ceny) płatna najpóźniej w dniu sesji zdjęciowej
 3. Zaliczka nr 3, (również –  25% uzgodnionej ceny) za post produkcję wybranych ujęć.
  • Po sesji fotograficznej przeglądamy wszystkie wykonane ujęcia i wybieramy te, które mam przygotować, i które Państwo zobowiązują się kupić.
  • Po upływie (mniej więcej) dwóch tygodni od dnia sesji wysyłam link do zdalnego, bezpiecznego dysku, gdzie znajdować się będą miniatury przygotowanych obrazów.
  • Zwykle jest ich o kilka więcej niż przewiduje umowa. Możecie Państwo wybrać spośród nich umówioną liczbę. Można też, ale nie koniecznie (!) dokupić dodatkowe ujęcia.
  • Po otrzymaniu wpłaty wysyłam link do pobrania wybranych zdjęć.

§4. Zdarzenia losowe i trudne do przewidzenia

1.  W sytuacjach wyjątkowych, jeśli po wpłaceniu zaliczki i umówieniu terminu z przyczyn niezależnych od siebie nie możecie Państwo pojawić się na sesji zdjęciowej, można wówczas raz przełożyć nasze spotkanie bez straty zaliczki, pod warunkiem, że poinformujecie mnie o tym fakcie przynajmniej z 24-godzinnym wyprzedzeniem. Umawiamy wtedy inny termin zdjęć. W przypadku ponownego odwołania sesji – zaliczka przepada. 

2. Również i mnie przysługuje prawo do jednorazowego przełożenia terminu sesji jeśli siły wyższe uniemożliwią spotkanie. Jeśli sytuacja powtórzy się w drugim terminie – zwracam zaliczkę.

§5. Postanowienia końcowe

 1. Niezależnie od wybranego pakietu sprzedaję jedynie licencję na używanie wykonanych przeze mnie i przygotowanych w procesie post produkcji fotografii – nie wyzbywam się praw autorskich.
 2. Macie Państwo prawo drukować fotografie i używać ich wyłącznie prywatnie; publikować zdjęcia na portalach społecznościowych, czy stronach internetowych – wszak pod warunkiem oznaczenia, możliwie w wyraźny, czytelny sposób autora zdjęć „fot. Krzysztof Krawczyk”.
 3. Nie macie Państwo prawa do sprzedaży zdjęcia, dokonywania jakichkolwiek modyfikacji w fotografii – w tym również zmiany tonacji barw, nasycenia, jasności lub zamieniania zdjęcia kolorowego na czarno-białe, nakładania filtrów, przycinania- kadrowania zdjęcia i w ogóle wszelkich „poprawek” graficznych.
 4. Ja również mam prawo do publikacji dowolnych wybranych kadrów z sesji zdjęciowej w swoim portfolio, pod warunkiem pisemnej zgody na publikację Państwa wizerunku.
 5. Fotografia portretowa, wizerunkowa to bardzo szerokie pojęcie. Nie lubię podziałów i sztywnego szufladkowania fotografii, nie stosuję go również na mojej stronie. To jednak nie oznacza, że obce są mi podziały i kategorie. Staram się, by moje pracy korespondowały z określenie „fine art”.
 6. Dysponuję prywatnym studiem fotograficznym.
 7. Chętnie wykonuję reportaże z różnych wydarzeń czy uroczystości, ale ślubów i wesel nie fotografuję, choć czasami, gdy znam parę młodą, robię wyjątek w regule.
 8. Na każdą sesję zdjęciową można przyjść z osobą towarzyszącą. Ale tu uwaga, osoba towarzysząca: musi rozumieć Waszą decyzję i wspierać Was uskrzydlająco. 
 9. Przygotowanie do sesji fotograficznej nie jest proste, o tym będę mówił podczas naszego pierwszego spotkania przed sesją. Warto jednak rozważyć, dla własnego dobrego samopoczucia, wizytę u makijażystki, fryzjera a może nawet stylisty, oczywiście, jeśli Klientka/Klient nie wybierze pakietu z udziałem tychże specjalistów w dniu sesji w moim studio lub wybranym plenerze. Ale najważniejsze to zabrać ze sobą dobry nastrój. Resztą zajmę się już ja.
 10. Jeśli będziecie Państwo zadowoleni z efektów mojej pracy, proszę o ślad w postaci opinii na „facebookowej” stronie https://www.facebook.com/kkrexc, lub w wyszukiwarce Google https://goo.gl/maps/kRhgVJsCzuLfZUyT6.Będzie mi miło, a jeśli zdecydujecie się na następną sesję, to cena za moją usługę zostanie opatrzona rabatem.
 11. Istniej możliwość zorganizowania sesji fotograficznej wg zasad TFP (to umowa między modelką/modelem a fotografem, w której fotograf zgadza się dostarczyć określoną liczbę zdjęć wybranych zdjęć z sesji fotograficznej oraz wydanie licencji na wykorzystanie tych zdjęć w zamian za pozowanie). Tu jednak stawiam szczególne warunki i wymagania w zakresie przygotowania takiej sesji fotograficznej.

§6. Posumowanie

🙂A tak zupełnie serio: moim zadaniem jest fotografowanie ludzi tak, by ich pięknie pokazać. Ktoś, kto płaci za sesję, ufa moim umiejętnościom, a ja nie mogę dopuścić do utraty tego zaufania.
Wielką wagę przywiązuję do pierwszego spotkania (przed sesją). Jest to dla mnie czas poznania walorów osoby, jej mimiki, gestów, czasem zainteresowań, upodobań.
Podczas sesji fotograficznej będę – wykorzystując wiedzę z pierwszego spotkania – pełnił rolę reżysera. Praca z modelem jest niczym praca z aktorem, dlatego musimy się porozumieć i współpracować. Wówczas (mówiąc to z doświadczenia) efektem będzie uzyskanie pewnej szczerości, autentyczności i pokazanie pięknej PRAWDY w najlepszym artystycznym wydaniu – fine art foto.

Zapraszam,
Krzysztof Krawczyk